4. Pstryk - jak zmieniać żeby zmienić
Czy postanowienia noworoczne muszą upaść ? Czy zmiana musi być trudna ? Nie, czasem może być łatwa niczym pstryknięcie palcami, niczym Pstryk … #cykliczneinspiracje
Nowy rok to często czas postanowień: poprawy życia, nawyków żywieniowych, kierunków zawodowych, wielu zmian. Zmian, które mają zaprowadzić do wymarzonej pracy, zgrabnej sylwetki, poukładanych relacji, wspaniałego domu. Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić może być pomocne nie tylko dla skutecznej realizacji postanowień noworocznych, ale dla każdej zmiany w firmie, w relacjach, w biznesie.
Autorzy Chip Heath i Dan Heath wprowadzają obrazową i bardzo przemawiającą koncepcję tego co trzeba zrobić aby skuteczniej wprowadzać zmiany. Obszar zmiany dzielą na trzy sfery, dwie z nich dotyczą człowieka, trzecia otoczenia. Człowiek składa się z rozumu i serca. Rozum to jeździec, który prowadzi, kieruje trzyma ster. Jego minusem jest to, że czasem tak bardzo chce mieć wszystko przeanalizowane, przemyślane i poukładane, że … wcale nie rusza z miejsca. Ile razy analizowałeś tak długo, że było już za późno … ? Druga ludzka sfera to serce, czyli emocje. W tej koncepcji serce to słoń czyli ogromna siła, wielka moc, która jest często niezbędna by ruszyć, by wystartować. Jednak słonie nie biegają maratonów, czyli emocje nie wystarczają na długotrwałe podtrzymywanie motywacji do zmiany. Trzecim obszarem jest ścieżka, a więc otoczenie człowieka, który wprowadza zmiany.
Książka prezentuje trzy metody w każdym obszarze - np. dla jeźdźca to wskazanie jasnych punktów (pracowników, którzy działają efektywnie) czy wyznaczenie konkretnych celów (skuteczniej zadziała dążenie do wagi 56 kg, niż cel - schudnę…) W przypadku słonia, czyli naszego serca i emocji narzędziami prowadzącymi do efektywnej zmiany mogą być np. zmniejszenie dystansu do przebycia - o wiele łatwiej student siada do pisania pracy magisterskiej czy doktorskiej myśląc, że ma opisać jedno zjawisko niż wtedy gdy myśli o stworzeniu doniosłej rozprawy naukowej. Inna technika dotyczy tego, że emocje są zaraźliwe, jeśli więc będziemy w zespole budować poczucie skuteczności, dobrą sprzyjającą rozwojowi atmosferę ludzie będą to czuć. I będą odczuwać ekscytację na myśl o nowym, a nie lęk przez zmianą. Wyrównanie ścieżki to na przykład takie dopasowanie otoczenia aby wzmacniało nas w drodze do pożądanych zachowań. Przykładem może być ustawienie manekina ubranego w kask i okulary ochronne przy wejściu do hali produkcyjnej, tak by przypominał o zasadach BHP. Czasem łatwiej jest zmienić otoczenie niż uczyć ludzi aby się dopasowali. Jak przykład niech posłuży fakt, że na początku przy wypłacie z bankomatu najpierw wychodziły pieniądze dopiero karta. I tysiące ludzi zapominało o karcie. Można zatem było uczyć i uczulać miliony ludzi, aby pamiętali o zabraniu plastiku nawet gdy mają już gotówkę w ręku. Prostszym rozwiązaniem było rozpisanie programu, który nie pozwolił bankomatowi wypłacić gotówki póki nie została odebrana karta. Bo życie warto sobie ułatwiać, a nie komplikować. Jak te zmiany w ułatwianiu wprowadzić skutecznie w życie … o tym właśnie jest Pstryk.